Ben & Jerry’s walczy o sprawiedliwość klimatyczną, z każdą porcją lodów

We support climate action and the global fight for climate justice

Wolimy nasze lody jak nasze lody są jak pokrywy lodowe: nieroztopione. Niestety kryzys klimatyczny już teraz w dramatyczny sposób dewastuje naszą planetę i nasze życie – a jeśli nie podejmiemy teraz działań, możemy nawet stracić niektóre z naszych ulubionych składników, takie jak kakao, wanilia i kawa! Dlatego pracujemy, aby upewnić się, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec kryzysowi klimatycznemu.

W Ben & Jerry's wierzymy, że możemy zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych z mleczarni o ponad połowę w ciągu najbliższej dekady, jednocześnie pomagając naszym rolnikom we wdrażaniu praktyk rolniczych, które pomogą w utrzymaniu zdrowia ich krów i zwiększeniu produktywności gleby tak, by mieć mniejszy wpływ na naszą planetę

Ta walka jest dla nas bardzo ważna. Rolnicy należą do osób najbardziej narażonych na nieprzewidywalną i ekstremalną pogodę generowaną przez zmianę klimatu – dlatego współpracujemy również z tymi, którzy budują globalny ruch na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Oto, co robimy.

 

Nabiał

Nabiał jest kluczowym składnikiem naszych euforycznych lodów. To właśnie w przemyśle mleczarskim mamy największą szansę na zmniejszenie naszego śladu węglowego. Współpracujemy z ekspertami w zakresie strategii, które mają potencjał, aby dokonać ogromnej zmiany:

Fermentatory obornika: wychwytują z obornika metan ocieplający klimat i wykorzystują go do wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej.

Innowacyjne pasze: Krowy naturalnie wytwarzają metan, gaz cieplarniany — dlatego poprawiamy jakość pasz w celu zmniejszenia emisji jelitowych.

Praktyki rolnictwa regeneracyjnego: Współpracujemy z Uniwersytetem Vermont i Uniwersytetem Wageningen w celu opracowania praktyk rolnictwa regeneracyjnego, które poprawiają zdrowie i wydajność gleby.

Produkcja naszych lodów bezmlecznych oznacza około połowę mniej emisji dwutlenku węgla niż produkcja lodów mleczynch (chociaż staramy się to również zmniejszyć), więc pracujemy nad tym, aby smaki bezmleczne stanowiły większy procent naszej całkowitej sprzedaży

 

Produkcja i opakowania

Ograniczenie wpływu produkcji mleczarskiej na planetę ma kluczowe znaczenie. Ale pracujemy również nad innymi sposobami zmniejszenia naszego śladu produkcyjnego.

Pozyskujemy 39% energii odnawialnej, w tym energii elektrycznej i cieplnej. Nasza główna fabryka w Hellendoorn w Holandii kupuje 100% energii wiatrowej od 2011 roku i wytwarza około 11% swojej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych za pośrednictwem „Chunkinator” – własnej beztlenowej komory fermentacyjnej. Hellendoorn ma wdrożony silny program dekarbonizacji z wykorzystaniem odzysku ciepła i innych projektów i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat proces zostanie całkowicie zdekarbonizowany.

W Ameryce Północnej zużywana przez nas energia elektryczna pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. Nasz zespół produkcyjny ciężko pracuje nad dekarbonizacją naszych fabryk poprzez wdrażanie projektów, które zmniejszają zapotrzebowanie na paliwa i zwiększają wydajność.

Następnym krokiem jest zmiana wpływu naszych opwakowań! Przyznajemy, że mamy dość ambitne cele dotyczące pakowania:

100% naszych opakowań będzie wolnych od tworzyw sztucznych 

Wszystkie nasze opakowania będą nadawały się do ponownego użycia, kompostowania lub recyklingu do 2025 roku.

W 2019 roku przestaliśmy używać jednorazowych plastikowych łyżek i słomek w naszych Scoop Shops na całym świecie, eliminując rocznie około 80 000 funtów plastikowych odpadów. Dokładamy wszelkich starań, aby usunąć z naszych opakowań konsumenckich wszystkie tworzywa sztuczne na bazie produktów petrochemicznych. W międzyczasie trwają prace nad poszukiwaniem roślinnych i/lub kompostowalnych alternatyw dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych na bazie produktów petrochemicznych oraz opracowaniem opakowań wielokrotnego użytku.

 

Zamrażarki   

Pomogliśmy stworzyć pionierską technologię dla Cleaner Greener Freezers — przyjaznych dla klimatu zamrażarek na węglowodory (HC), które nie wykorzystują szkodliwych dla klimatu HFC (wodorofluorowęglowodorów). Obecnie w Stanach Zjednoczonych używanych jest ponad 60 000 zamrażarek HC.

Zamrażarki HC są bardziej energooszczędne i wykorzystują naturalny czynnik chłodniczy na bazie węglowodorów o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego niż czynniki chłodnicze HFC powszechnie stosowane w większości zamrażarek w USA. Są również tańsze w eksploatacji niż standardowe zamrażarki, więc mamy nadzieję, że inne firmy zrozumieją, że działalność w kierunku ochrony środowiska jest w rzeczywistości bardzo dobre dla biznesu.

 

Fairtrade

Chociaż zmiany klimatyczne dotyczą nas wszystkich, nie dotyczą nas wszystkich w takim samym stopniu. W szczególności drobni rolnicy walczą o przystosowanie się do nieprzewidywalnych zmian pogodowych i zakłóceń na globalnym rynku spowodowanych zmianami klimatycznymi. To ważny powód, dla którego tak ważne jest dla nas, aby wszystkie nasze smaki posiadały Certyfikat Fairtrade.

Oznacza to, że wspieramy drobnych hodowców kakao, wanilii, bananów i kawy, którzy otrzymują dodatkową premię ponad cenę zakupu upraw. Mogą wykorzystać tę premię, aby poprawić swój standard życia i pomóc we wsparciu klimatu w swoich działaniach. Nawiązaliśmy również współpracę z Fairtrade za pośrednictwem naszego Funduszu Inicjatywy Rozwoju Producentów, zapewniając dodatkowe fundusze na wzmocnienie odporności na zmiany klimatu poprzez inicjatywy takie jak agroleśnictwo i nawadnianie, przynoszące szersze korzyści społecznościom wiejskim. W listopadzie 2020 r. zobowiązaliśmy się do płacenia wyższej ceny za kakao, oprócz naszej istniejącej premii Fairtrade, która pomoże rolnikom na Wybrzeżu Kości Słoniowej godnie żyć.

 

Walka o sprawiedliwość klimatyczną

Zawsze staraliśmy się działać w obronie praw i godności człowieka, wspierać sprawiedliwość społeczną i ekonomiczną dla marginalizowanych społeczności oraz chronić i przywracać naturalne zasoby środowiska. Nie da się walczyć ze zmianami klimatu bez walki o sprawiedliwość. Czy lody mogą pomóc uratować świat? Tak nam się wydaje. Od lat wykorzystujemy naszą firmę oraz jej moc do wspierania aktywistów walczących o sprawiedliwość klimatyczną.

Ale jest jeszcze więcej pracy do zrobienia. Wszyscy razem możemy być częścią globalnego ruchu klimatycznego, który wzywa światowych liderów do wprowadzenia polityki, która zatrzyma zmiany klimatyczne. Dołącz do nas!