Jak robimy lody

Firma Ben & Jerry's jest znana z doskonałych smaków. Czy wiesz jednak, jak wygląda nasz proces produkcyjny lodów?

Proces ten jest złożony z 13 etapów.

1. Od farmy

Wszystko, rzecz jasna, zaczyna się od krowy. Oczywiście nie jednej, a dziesiątek tysięcy krów – z setek miejscowych farm, sprzedających surowe mleko do mleczarni. W mleczarni mleko jest dzielone na śmietanę kremówkę i skondensowane, odtłuszczone mleko. Następnie jest ono transportowana cysterną do fabryk, w których wytwarzamy nasze lody. 

A dairy farm

2. Do fabryki

Gdy ciężarówki dojadą do fabryki, mleko i śmietana są przepompowywane do czterech silosów. Każdy z nich ma pojemność 27 tysięcy litrów i jest utrzymywany w temperaturze 2°C, do czasu aż przetworzymy jego zawartości na lody Ben & Jerry’s.

The outside of a Ben & Jerry's factory

3. Zbiornik mieszający

Ze wszystkich czynności w całym procesie produkcji lodów tworzenie mieszanki i sprawianie, aby była ona jak najlepsza, jest prawdopodobnie najważniejsze. Bardzo wprawna i doświadczona osoba, znana jako Mix Master, czyli mistrz mieszania, wykonuje procedury prowadzące do stworzenia mieszanki w zbiorniku mieszającym, naszym mega mikserze ze stali nierdzewnej o pojemności prawie 4500 litrów. 

Partia mieszaniny do produkcji lodów zaczyna się od śmietany, skondensowanego odtłuszczonego mleka i cukru trzcinowego w płynie. Do tych składników Mix Master dodaje także żółtka jaj, kakao, jeśli smak ma być czekoladowy, i naturalne stabilizatory, które zapobiegają szokowi termicznemu i tworzeniu się kryształków lodu.

Wszystkie składniki są mieszane przez 6 do 8 minut, co skutkuje powstaniem białej słodkiej mieszanki śmietankowej lub mieszanki czekoladowej.

Gotowa partia mieszanki jest następnie przenoszona przez jeden z dwóch filtrów do zbiornika przepływowego. Zbiornik przepływowy to miejsce, w którym mieszanka jest przechowywana do czasu, gdy będzie gotowa do procesu pasteryzacji.

Illustrated diagram of the blend tank

4. Pasteryzowane i homogenizowane

Po przygotowaniu mieszanka lodowa jest gotowa do pasteryzacji i homogenizacji. Pasteryzacja jest procesem, w którym ogrzewa się mieszankę w celu zabicia szkodliwych bakterii. Pasteryzator składa się z szeregu bardzo cienkich płytek ze stali nierdzewnej. Gorąca woda (83°C) przepływa z jednej strony płytek, a zimna mieszanka (2°C)  jest przepompowywana z drugiej strony; ciepło wody jest przekazywane do mieszanki, ogrzewając ją do 82°C. 

Zanim mieszanka zdąży ostygnąć, przechodzi do homogenizatora. Tam jest przepompowywana pod bardzo wysokim ciśnieniem (około 148 barów) przez bardzo mały otwór, dzięki czemu cząsteczki tłuszczu ze śmietany zostają dokładnie rozdrobnione i zemulgowane, tak aby nie oddzielały się od reszty mieszaniny. Homogenizator działa jak pompa tłokowa:  mieszanka jest zasysana do cylindra podczas suwu w dół, a podczas suwu w górę, jest wypychana pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Schłodzona mieszanka jest przepompowywana do pomieszczenia ze zbiornikami (hala o temperaturze 2°C z sześcioma zbiornikami do przechowywania mieszanki o pojemności niemal 23 tysięcy litrów), gdzie jest przetrzymywana od 4 do 8 godzin, aby składniki się ze sobą połączyły (to jak gotowanie sosu na bardzo wolnym ogniu lub pozostawienie wina, aby nieco pooddychało – zwyczajnie nie chcemy niczego przyspieszać!).

Illustrated diagram of the homogenizer

5. Kadzie smakowe

Jednym z powodów, dla których lody Ben & Jerry's są tak dobre, można ująć jednym słowem: smak Traktujemy nasze smaki – i techniki aromatyzacji – bardzo poważnie. Ludzie, którzy pracują przy kadziach smakowych, to eksperci w dziedzinie sztuki aromatyzacji, a tylko najlepsze komponenty smakowe trafiają do kadzi wypełnionych naszą lodową mieszanką.

Gdy tylko składniki mieszanki odpowiednio się połączą, jest ona przepompowywana z pomieszczenia ze zbiornikami do kadzi smakowych. Jest to szereg zbiorników ze stali nierdzewnej, z których każdy może pomieścić prawie 2 tysiące litrów mieszanki. To tutaj mieszanka jest przekształcana z praktycznie pozbawionej smaku w euforycznie smaczną za sprawą niezwykle szerokiej gamy aromatów, musów, ekstraktów, takich jak waniliowy, z mięty pieprzowej, ekstraktów owocowych, musu bananowego, a nawet od czasu do czasu kilku alkoholi.

Illustrated diagram of flavor vats

6. Zamrażarka

Gdy tylko dodamy odpowiednią ilość aromatu, mieszanka jest przepompowywana do zamrażarki. W zamrażarkach w fabryce Waterbury jako czynnika zamrażającego używa się amoniaku (-4°C). Jest on w stanie zamrozić prawie 3200 litrów mieszanki w godzinę.

Oto, jak się to odbywa: mieszanka jest przepompowywana przez długi, lodowato zimny cylinder nazywany beczką. Gdy tylko mieszanka przymarznie do ścianek beczki, jest zeskrobywana przez obrotowe ostrza. A gdy dotrze do końca beczki, nie jest już mieszanką – ale lodami!

Mieszanka trafia do zamrażarki w temperaturze 2°C, a opuszcza ją, mając -5°C, czyli taką samą temperaturę i konsystencję jak lody podawane na miękko lub, jak nazywamy je w Vermont, „creemee”.

Factory freezers

7. Dozownik dodatków

Po zamrożeniu tej przyjemnie kremowej mieszaniny do -5°C mamy wybór: jeśli robimy lody bez dodatków, na przykład waniliowe lub czekoladowe, lody są przepompowywane bezpośrednio do maszyny napełniającej pinty, ale jeśli chcemy uzyskać lody z różnymi dodatkami, lody muszą najpierw przejść przez specjalny dozownik.

Dawniej, przed powstaniem firmy Ben & Jerry’s, jedynym dodatkiem do lodów stosowanym przez producentów były owoce. Dlatego też maszyna, która „wzbogaca” lody dodatkami, nazywa się „dozownikiem owoców”. Biorąc pod uwagę liczbę dodatków, które musimy przepuścić przez dozownik – począwszy od kawałków ciasta i wiórkami czekolady, poprzez wspaniałe brownie, ciasteczka, cukierki i orzechy, a skończywszy na wszelkich innych smakołykach i owocach - wymyśliliśmy odpowiednią nazwę dla urządzenia.

Dozownik dodatków „dodaje”po prostu różne dodatki do strumienia lodowej mieszanki. Dodatki ładuje się od góry do podajnika dozownika, na którego spodzie znajduje się ślimak regulujący stały przepływ dodatków na koło gwiazdowe. Podczas obrotów koła gwiazdowego dodatki są dostarczane do strumienia zamrożonych lodów przepływających przez dozownik. Aby prawidłowo wzbogacić lody, przepuszczamy je na końcu przez specjalną przystawkę mieszającą, która miesza strumień lodów z dodatkami, zapewniając ich równomierną „dystrybucję”.

Illustrated diagram of the chunk feeder

8. Wymiennik ciepła Contherm i dekorator

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak uzyskujemy te gęste, wspaniałe wiry polewy tak starannie rozłożone w pojemniku z lodami? Bardziej wyszukanym słowem określającym te wiry nadzienia jest „dekorowanie”. Niezależnie od tego, czy jest to masa krówkowa, karmel, masło orzechowe, pianka czy owoce, używamy najlepszych i najwymyślniejszych dodatków, jakie uda nam się znaleźć. Ale te znakomite dodatki nigdy nie znalazłyby się w lodach, gdyby nie przeszły przez znakomity system dekorowania.

Na szczęście dysponujemy najlepszym możliwym systemem dekorowania.

Jak to działa:

• Dodatki muszą najpierw przejść przez wymiennik ciepła Contherm, który obniża ich temperaturę na tyle, aby zapobiec nawarstwianiu się (co nie jest pożądane)

• Odpowiednio schłodzone dodatki przechodzą przez dekorator, który wstrzykuje je do strumienia lodów (co jest pożądane, o ile działa dobrze, jeśli nie, robi się straszny bałagan).

Illustrated diagram of variegator

9. Automatyczna napełniarka

Po tym jak zostaną dodane dodatki i polewy lody są gotowe do przeniesienia do pojemników. Robi się to jedną z najbardziej niezwykłych maszyn, którą nazywamy automatyczną napełniarką. 

Urządzenie to nie tylko napełnia około 120 pojemników na minutę, ale także wykonuje niezbędne czynności przed napełnieniem, takie jak perfekcyjne układanie pojemników parami, tak aby głowica mogła je napełnić.

Ponadto po napełnieniu pojemników napełniarka umożliwia ich przesunięcie w odpowiednim ustawieniu w kierunku maszyny zakładającej pokrywki, która dopasowuje je ciasno do pojemników.

Wreszcie zmyślny podnośnik uwalnia pojemniki z maszyny zakładającej wieczka, a mała dźwignia spycha je z taśmy przenośnika do kolejnego etapu procesu.

Illustrated diagram of automatic filler

10. Spiralny utwardzacz

Zanim zapakowane lody będą mogły być przechowywane lub transportowane, muszą zostać jeszcze bardziej zamrożone, z temperatury -5°C, w której są półpłynne, do temperatury przynajmniej -12°C, w której stają się całkowicie twarde. Proces ten nazywa się „utwardzaniem” i zachodzi w spiralnym utwardzaczu.

Pojemniki wędrują na przenośniku z hali produkcyjnej do tunelu spiralnego utwardzacza, dwupiętrowego megaprzenośnika o kształcie przypominającym korkociąg, który jest dosłownie najzimniejszą rzeczą w całej fabryce. 

Rzeczywista temperatura we wnętrzu tunelu spiralnego utwardzacza wynosi 1 stopień Celsjusza poniżej zera, ale olbrzymie wentylatory pracujące w tunelu generują mroźny podmuch o temperaturze 15 stopni poniżej zera. W tych całkowicie polarnych warunkach pinty z lodami wędrują powoli w górę przez trzy godziny, a gdy dotrą na miejsce ich temperatura obniża się z -5°C (miękka konsystencja nadająca się do podania) do 12 stopni poniżej zera (całkowicie zamarznięte ciało stałe!).

Illustrated diagram of spiral hardener

11. Pakowarka

Po całkowitym zamrożeniu pojemników z lodami owijamy je folią do transportu.  Najpierw inwertor obraca każdy pojemnik w pionie, a pracownik chłodni upewnia się, że są ułożone po osiem sztuk (2 rzędy po 4 odwrócone pojemniki), odpowiednio do wprowadzenia do pakowarki. Pakowarka jest ogrzewanym tunelem, w którym są pakowane w folię partie po 8 pojemników. Zafoliowane pojemniki są nazywane „rękawem”, a każdy rękaw to 4,5 litra lodów. Pracownik chłodni układa rękawy na paletach transportowych, które są następnie przechowywane w naszym magazynie w temperaturze 29 stopni poniżej zera i oczekują na transport.

Illustrated diagram of a bundler

12. Kontrola jakości

W tym samym czasie w laboratorium kontroli jakości pracują ludzie, którzy są absolutnymi fanatykami, jeśli chodzi o zapewnianie, aby każdy smak lodów Ben & Jerry's spełniał rygorystyczne normy jakości.

Gdy dają zielone światło, kontrolerzy ruchu lodów uzyskują pozwolenie, aby przetransportować daną partię produktów Ben & Jerry’s do ich miejsc docelowych na całym świecie….

A quality assurance tech

13. Miejsce docelowe: Wszędzie

Nasza definicja słowa „wszędzie” poszerza się każdego roku!

Produkty Ben & Jerry's są rozprowadzane na skalę krajową oraz na świecie. Są dostępne w supermarketach, sklepach spożywczych, sklepach całodobowych, restauracjach, kinach i innych miejscach gdzie ktoś chętnie kupi lody. A jeśli chodzi o najlepsze miejsca sprzedaży lodów, to rzecz jasna uważamy, że sklepy Ben & Jerry's nadają się do tego najlepiej.

An illustrated Earth surrounded by cones with international flags instead of ice cream