Pożądany system zrównoważonych opakowań

Firma Ben & Jerry’s zawsze stała na stanowisku, że lody mogą zmienić świat. No i faktycznie lody wywołują uśmiech na ludzkich twarzach i sprawiają, że ludzie częściej się ze sobą spotykają, ale nie wolno nam zapominać, że opakowania mogą być niebezpieczne dla środowiska. Podobnie jak w przypadku opakowań produktów żywnościowych wiele z naszych nie jest ponownie wykorzystywanych, oddawanych na kompost czy do recyklingu. Nasze opakowania lądują niestety dość często na wysypiskach śmieci. Na szczęście postanowiliśmy to całkowicie zmienić.

Dążymy do tego, żeby 100% naszych opakowań nie zawierało ropopochodnych tworzyw sztucznych. Zaś do roku 2025 wszystkie nasze opakowania powinny być wielorazowe, nadające się na kompost lub do recyklingu!

Od lat podejmujemy wysiłki w zakresie ograniczania ogólnego wpływu naszej działalności na środowisko naturalne, ale wiemy, iż bardzo dużo pozostaje jeszcze do zrobienia. Największy problem stanowią ropopochodne tworzywa sztuczne wykorzystywane obecnie w niektórych opakowaniach. Tworzywa te są trudne w recyklingu albo w ogóle się do niego nie nadają.

Wytwarzanie plastiku i zanieczyszczenia plastikiem są nierozerwalnie powiązane z trzema rzeczami, na których niesamowicie nam zależy. Chodzi o ochronę środowiska, sprawiedliwe traktowanie społeczne i zmiany klimatyczne.

Chcemy być częścią rozwiązania

Z racji tego, że plastik nie jest pod żadnym względem ekologiczny, chcemy być częścią rozwiązania i po prostu nie wytwarzać plastikowych odpadów. Z tego powodu firma Ben & Jerry’s postanowiła, iż całkowicie wyeliminuje plastik z opakowań konsumenckich dzięki działaniom takim jak:

 • ograniczenie liczby jednorazowych opakowań z ropopochodnych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w całym łańcuchu dostaw i w lodziarniach na całym świecie;
 • znalezienie roślinnych bądź nadających się na kompost alternatyw dla konwencjonalnych ropopochodnych tworzyw sztucznych;
 • opracowanie opakowań wielokrotnego użytku.
 • Nawiązaliśmy partnerską współpracę z firmą Canopy i dołączyliśmy do jej programu Pack4Good Initiative, gdyż chcemy mieć pewność, że nie pozyskujemy surowców z prastarych, zagrożonych lasów w naszym łańcuchu dostaw. Rozpoczęliśmy już stosowne działania w tym zakresie, gdyż korzystamy z włókien objętych certyfikatem FSC do produkcji naszych pint od roku 2009, ale chcemy robić dużo więcej. Nawiązaliśmy partnerską współpracę z firmą Canopy i dołączyliśmy do jej programu Pack4Good Initiative. Organizacja ta dostrzega kluczową wartość dodaną generowaną przez lasy na rzecz bioróżnorodności, ochrony klimatu i tradycyjnych społeczności lokalnych.

Oczywiście nie ma złotego środka, który pozwoliłby rozwiązać globalny problem plastiku, ale poczyniliśmy już spore postępy. Oto modyfikacje, które wdrożyliśmy do tej pory.

Ograniczenie zużycia ropopochodnych tworzyw sztucznych

 • Na początku 2019 r. przestaliśmy oferować plastikowe słomki i foremki w naszych lodziarniach na całym świecie (a jest ich przeszło 600). Dzięki temu nie marnujemy co roku około 36 000 kg plastiku.
 • Doprowadziliśmy do tego, że nasze papierowe opakowania do lodów sprzedawanych w Europie stały się bardziej ekologiczne dzięki wykorzystaniu jednostronnej powłoki polietylenowej na bazie roślinnej. Powłoka ta ma taki sam skład chemiczny jak nasze stare materiały wykonywane z ropopochodnych tworzyw sztucznych, ale wdrożona modyfikacja ograniczy ilość wykorzystywanego plastiku o około 40 000 kg rocznie i pozwala nam odejść od surowców ropnych. W sumie oznacza to, że pojemniki lodów w Europie stały się bardziej podatne na recykling.
 • W roku 2021 przeszliśmy na opakowania papierowe do lodów Peace Pops, dzięki czemu nie marnujemy każdego roku 18 ton plastiku.
 • W tym samym roku nasze lodziarnie w USA przestały sprzedawać lody i napoje w tradycyjnych kubkach i przykrywać je plastikowymi przykrywkami. Zaczęły stosować opakowania na bazie roślinnej, nadające się na kompost. Kontynuujemy prace nad rozwiązaniami dla lodziarni w skali globalnej. (Profesjonalna rada: rożki waflowe są nie tylko pyszne, ale również nie ma w nich ani grama plastiku!)
 • Pod koniec roku 2022 powinien zakończyć się proces usuwania plastikowej warstwy zewnętrznej z naszych opakowań. Doprowadzi to do redukcji plastiku o kolejne 47 ton rocznie. Smutne jest to, że większość Amerykanów nie zbiera opakowań tekturowych żywności i nie oddaje ich do recyklingu.
 • Do końca roku 2022 wszystkie duże kubki sprzedawane w UE będą stanowić ekologiczny materiał w 100% nadający się do recyklingu. Zaoszczędzimy w ten sposób 62 tony pierwotnego sztucznego surowca rocznie.
 • Poza tym do końca roku 2022 zamienimy nasze saszetki lodów Cookie Dough Chunks w USA na opakowania papierowe, co pozwoli na oszczędności plastiku rzędu 54 ton rocznie.

A propos opakowań, to warto dodać, że do naszych pint wykorzystujemy od roku 2009 opakowania papierowe z certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC). Certyfikat FSC oznacza, że pulpa w kartonie pochodzi z lasów, w których zarządza się ochroną siedlisk dzikich zwierząt, utrzymywaniem bioróżnorodności i innymi kryteriami zrównoważenia lasów.

Co dalej?

Priorytetem numer 1 jest dla nas znalezienie alternatywy dla pozostałych materiałów plastikowych w opakowaniach lodów – przy uwzględnieniu opaski zabezpieczającej na pokrywce. Znalezienie rozwiązania, które będzie nadawać się na kompost i/lub do recyklingu, stanowi ogromne wyzwanie. Normy i regulacje dotyczące recyklingu różnią się w zależności od kraju, a czasem nawet od miasta. Kompostowanie też nie jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż nie jest powszechnie dostępne. A jednak wiemy, że korzystanie z materiału do opakowań, który podlega biodegradacji szybciej niż tradycyjny plastik, jest lepsze dla planety, nawet jeśli materiał ten nie zostaje poddany właściwej utylizacji.

Pracujemy nad rozwiązaniami i możliwością pokonania barier otaczających światowy system gospodarowania odpadami. Nie ustaniemy w staraniach w obrębie całej gamy produktowej na rzecz tego, aby jedyną rzeczą pozostawianą po naszych lodach był szeroki uśmiech na ludzkiej twarzy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które nadesłały propozycje i pomysły na przeprowadzenie tej transformacji. Niedługo podamy najnowsze aktualizacje.