Sprawiedliwość klimatyczna teraz! Jak zmiana klimatu najbardziej szkodzi rolnikom na południu?

Scales one with buildings with $$$ and the other with a farmer digging

Wszyscy znamy niszczycielskie skutki zmian klimatycznych. Widzieliśmy, jak szaleją huragany i burze tropikalne, jak zmieniają się opady, co powoduje niszczycielskie fale upałów i wiele więcej.

Ale chociaż zmiany klimatyczne dotyczą wszystkich, nie dotyczą wszystkich w równym stopniu.

Rolnicy z  południa, tacy jak ci, którzy produkują składniki do Twoich ulubionych lodów Ben & Jerry’s, bardzo mało przyczyniają się do zmiany klimatu, ale ponoszą ciężar jej dewastacji. Rozwiązanie? Sprawiedliwość klimatyczna.

Czym właściwie jest sprawiedliwość klimatyczna?

Mówimy o równości i sprawiedliwości. Zmiany klimatyczne dotyczą sprawiedliwości związanej z gazami cieplarnianymi

Sprawiedliwość klimatyczna wskazuje na to, że paliwa kopalne przynoszą korzyści najbogatszym krajom, jednocześnie nieproporcjonalnie źle wpływają na najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi na całym świecie. Osoby o najniższym śladzie węglowym są często najbardziej dotknięte skutkami zmian klimatycznych

Kochasz czekoladę? Co za zbieg okoliczności, my też. Wybrzeże Kości Słoniowej to wiodący na świecie producent kakao, ale rolnicy kakao borykają się z niższymi plonami z powodu nieprzewidywalnych zmian w opadach spowodowanych zmianą klimatu. Często nie mają zasobów, aby dostosować się do tych skutków lub je złagodzić. A jednak Wybrzeże Kości Słoniowej odpowiada za zaledwie 0,395 tony emisji CO2 na mieszkańca. Porównaj to na przykład z Wielką Brytanią, która emituje 5,399 ton CO2 na mieszkańca. Zmiany klimatyczne pogłębiają przepaść między bogatymi i biednymi, a ludzie żyjący na południu są najbardziej dotknięci.

W 2018 roku poznaliśmy Alphonsine, hodowcę kakao i owdowiałą matkę trójki dzieci na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Pracuje ona w spółdzielni Coopaza Fairtrade, zbierając strąki kakaowe ze swojej 2-hektarowej farmy. Alphonsine docenia sposoby, w jakie spółdzielnia wspiera społeczność, w tym budowanie latryn i stołówki w szkołach, biura i sali konferencyjnej w szkole średniej oraz mostu i studni, aby przeciwdziałać niedoborom wody

Jednak zmiany klimatyczne są coraz bardziej niepokojącym problemem dla jej społeczności. W ciągu ostatnich kilku lat brak opadów spowodował, że Alphonsine uzyskała niższe niż oczekiwano plony. Jednak niektóre rozwiązania, takie jak uprawa drzew dających ochronny cień, kilkakrotnie zwiększyły jej produktywność.

Jak pomaga Fairtrade

Każdy kubełek lodów Ben & Jerry’s posiada Certyfikat Fairtrade, co oznacza, że ​​rolnicy produkujący nasze kakao, wanilię, kawę, banany i cukier otrzymują premię Fairtrade oprócz gwarantowanej ceny minimalnej za swój produkt.

Rolnicy mogą wydać premię Fairtrade na projekty łagodzące zmiany klimatyczne, takie jak sadzenie drzew, opracowywanie systemów nawadniania, dywersyfikacja upraw i czysta energia. Lata zarządzania ziemią, na której żyją, oznaczają, że mają już wiedzę niezbędną do tworzenia rozwiązań klimatycznych i ochrony ekosystemów, na których polegają.

Rolnicy Fairtrade już realizują projekty dotyczące zmian klimatycznych. Uczą się dostosowywać, łagodzić i tworzyć trwałe rozwiązania aby przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Współpracując z Fairtrade, mogą inwestować w projekty, szkolenia i technologie, których potrzebują.​

Sprawiedliwość klimatyczna TERAZ

Problem ogromnego wpływu zmian klimatycznych na ludzi, którzy w najmniejszym stopniu się do nich przyczyniają i najmniej potrafią się do niej przystosować, nie zniknie w najbliższym czasie. W rzeczywistości może być jeszcze gorzej, zwłaszcza jeśli nadal będziemy obserwować bezczynność naszych przywódców politycznych. Zmiana klimatu prawdopodobnie stanie się główną przyczyną kryzysów humanitarnych w następnym stuleciu.

Potrzebujemy, aby nasi przywódcy podjęli już teraz agresywne działania przeciwko zmianom klimatu.

Współpracujmy, aby wyobrazić sobie przyszłość, która jest czystsza, bardziej zielona i sprawiedliwsza dla wszystkich. A teraz jest idealna okazja: gdy dochodzimy do siebie po skutkach COVID-19 i ruszamy na kolejny szczyt klimatyczny ONZ, musimy podnieść głos i poprosić nasz rząd o podjęcie działań.

Solidarność z rolnikami Fairtrade

Okaż swoje wsparcie 1,8 mln rolników Fairtrade, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego i wzywają naszych przywódców do uczciwego wypełniania swoich obietnic klimatycznych. Dodaj teraz swoje imię i nazwisko do ich petycji.