Skip to main content

If It's Melted It's Ruined
Globe outline Sun blazing

Globalne ocieplenie. Zmiany klimatyczne. Sprawiedliwość klimatyczna.
Co to wszystko oznacza?

Żyjemy na świecie, w którym efekty zmian klimatycznych są coraz bardziej realne. Topniejące pokrywy lodowe i szalejące pożary lasów sprawiają, że nie można już zaprzeczyć, że zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla z winy człowieka wpływa na naszą delikatną planetę. Dowody naukowe nie pozostawiają wątpliwości: globalne ocieplenie jest faktem i już wpływa na ludzi na całym świecie. Pytanie brzmi: “Co w związku z tym robimy?”

Dowiedz się więcej 

Skutki dla naszej planety i jej mieszkańców:

Z każdym mijającym rokiem widzimy zmieniające się schematy opadów, w tym bardziej intensywne deszcze na całym świecie, dramatyczne zmiany w obszarze arktycznym, zmiany w rolniczych porach zasiewów oraz podwyższające się poziomy mórz i zakwaszenie oceanów. Niektóre z tych zmian w naszym klimacie będą miały dramatyczne konsekwencje ekologiczne i społeczne. Okrutna ironia zmian klimatycznych polega na tym, że ludzie z rejonów rozwijających się, którym najtrudniej jest dostosować się do zmian klimatycznych, zapłacą najwyższą cenę za 200 lat uprzemysłowienia i zanieczyszczeń pochodzących z rejonów rozwiniętych. W istocie jest to problem sprawiedliwości klimatycznej.

 

Rozwiązania:

Jest to bardziej pilne, niż było dotychczas, aby podjąć kroki w kierunku znacznego obniżenia globalnej emisji gazów cieplarnianych – oraz zrobienia tego w sposób, który umożliwi równy podział ciężaru i ryzyka zmian klimatycznych między wszystkie kraje na świecie. Ostatecznie musimy przerwać związek między wzrostem ekonomicznym i rozwojem a wydobyciem i wyczerpywaniem się surowców naturalnych.

Nie ma szybkiego sposobu rozwiązania problemu zmian klimatycznych, ale wiemy, co musimy zrobić. Musimy:

 • Zrezygnować z paliw kopalnych
 • Zwiększyć zasoby odnawialnych źródeł energii
 • Nałożyć kary za zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla
 • Pracować z krajami rozwijającymi się przy inwestowaniu w odnawialną energię

Dowiedz się więcej:

Co to oznacza dla firmy Ben & Jerry’s?

Firma Ben & Jerry’s ma długą historię walki o sprawiedliwość klimatyczną i znajdowania nowych sposobów na obniżanie wpływu naszego biznesu na środowisko. W roku 2002 uruchomiliśmy program kompensacji emisji dwutlenku węgla dla naszych zakładów produkcyjnych w stanie Vermont. W roku 2007 zainicjowaliśmy pierwszą kampanię zwracającą uwagę na problem globalnego ocieplenia wspólnie z grupą Dave Matthews Band. Inwestowaliśmy wcześnie i często w wydajność naszych zakładów produkcyjnych, łańcucha zaopatrzeniowego i sklepów z lodami, aby poprawić energooszczędność i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Dowiedz się więcej 

Działalność niemal wszystkich przedsiębiorstw wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. W firmie Ben & Jerry’s nie jest inaczej.&Polegamy na rolnictwie przy pozyskiwaniu naszych głównych składników, w szczególności mleka, oraz na produkcji przy wytwarzaniu naszych produktów, ciężarówkach przy transporcie naszych gotowych wyrobów oraz na zamrażarkach do przechowywania naszych lodów w odpowiedniej temperaturze. Zdajemy sobie sprawę z naszego wpływu na środowisko i pracujemy, aby go zmniejszyć. Pracujemy z naszymi hodowcami nad obniżeniem emisji metanu z gospodarstw, kierujemy się w stronę czystszych, bardziej zielonych zamrażarek w Stanach Zjednoczonych i zbudowaliśmy Chunkinator w naszej fabryce w Holandii, który pomaga zasilać fabrykę dzięki produktom ubocznym z produkcji lodów.  Wiemy też, że to, czego dokonaliśmy, nie wystarczy i musimy zrobić więcej. Czynimy postępy i corocznie informujemy o nich w naszym raporcie  Social and Environmental Assessment (SEAR) Report. Dowiedz się więcej o krokach, które podejmujemy w celu obniżenia naszego wpływu na środowisko oraz o naszym planie uzyskania w 100% czystej energii we wszystkich naszych placówkach w USA do roku 2020.

Dołącz do ruchu The Climate Movement!

Jeśli się roztopi, będzie za późno. Jest to prawdziwe zarówno dla lodów, jak i dla planety.

Po części dzięki ponad 3,5 milionom obywateli na całym świecie, którzy podpisali petycję Avaaz, przekonującą światowych liderów do zajęcia się problemem zmian klimatycznych na klimatycznym szczycie ONZ (COP21), przełomowe Porozumienie Paryskie zostało podpisane przez 196 krajów oddanych utrzymaniu globalnego ocieplenia poniżej poziom 1,5 stopnia Celsjusza.

Teraz zaczyna się prawdziwa praca Nadszedł czas na wywarcie presji na naszych światowych liderów, aby poczynili kroki w kierunku szybkiego przejścia na w 100% czystą energię i sprostali ambitnym celom, które poprowadzą nas w kierunku zieleńszej, czystszej przyszłości. Dołącz swój głos do milionów domagających się działań w sprawie klimatu i podpisz dzisiaj petycję!

 

Podpisz petycję teraz!

 
 
Często zadawane pytania (FAQ)
 • To prawda. To dzieje się teraz. Dla nas nie są to już opowieści o niedźwiedziach polarnych i krach lodowych, sprawa dotyczy ludzi i jest problemem sprawiedliwości ekonomicznej i społecznej.

  Zawsze byliśmy oddani minimalizowaniu negatywnego wpływu naszego biznesu na środowisko. Poczyniliśmy inwestycje w wydajność energetyczną i obniżenie poziomu odpadów w naszych zakładach produkcyjnych, zainstalowaliśmy biofermentatory, które przekształcają odpady w czystą energię w naszym europejskim zakładzie produkcyjnym, oraz pozyskujemy na nasze opakowania jedynie karton z certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC).

 • Pracując w branży spożywczej, widzimy, jak wielu z naszych partnerów z łańcucha wartości, w tym naszych dostawców z półkuli południowej stosujących zasady sprawiedliwego handlu, jest wystawionych na realne ryzyko związane z ociepleniem planety. Ponieważ zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla ludzi w naszym łańcuchu zaopatrzeniowym, są one także zagrożeniem dla naszego biznesu.

 • Dla nas problem zmian klimatycznych nie jest tylko problemem środowiskowym. Jest poważnym zagrożeniem dla najuboższych i najbardziej wystawionych na ryzyko ludzi na świecie. Problem ten był w dużej mierze spowodowany przez bogate, rozwinięte kraje półkuli północnej, podczas gdy najsłabiej rozwinięte kraje półkuli południowej są najbardziej wystawione na ryzyko i mają najmniej zasobów umożliwiających im przystosowanie się do gwałtownie ocieplającego się świata. Jest to kwestia praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.

 • Zajmujemy się tym od jakiegoś czasu. W roku 2007 zainicjowaliśmy pierwszą kampanię zwracającą uwagę na problem globalnego ocieplenia wspólnie z grupą Dave Matthews Band. Mamy długą historię skupiania się na obniżeniu wpływu na środowisko naszego biznesu. Inwestowaliśmy wcześnie i często w wydajność naszych zakładów produkcyjnych, aby poprawić energooszczędność i zmniejszyć poziom odpadów. Ochrzciliśmy niedawno biofermentator w naszej fabryce lodów w Holandii, który przekształca odpady z procesu produkcyjnego w czystą energię. Oto pełna lista tego, czego dokonaliśmy:

  • 2002 – uruchomienie programu kompensacji emisji dwutlenku węgla wraz z NativeEnergy dla naszych zakładów produkcyjnych w stanie Vermont
  • 2004 – ukończenie analizy cyklu życia dla produkcji w Unii Europejskiej (UE)
  • 2007 – zainicjowanie w UE programu kompensacji emisji dwutlenku węgla
  • 2007 – kampania One Sweet Whirled
  • 2008 – ukończenie spisu emisji dwutlenku węgla dla USA
  • 2008 – utworzenie partnerstwa z Greenpeace, aby uzyskać certyfikację EPA na zamrażarki wolne od fluorowęglowodoru (HFC)
  • 2014 – ukończenie analizy cyklu życia dla USA
  • 2014 – instalacja biofermentatora w naszym zakładzie produkcyjnym w Holandii
  • 2015 – plan ukończenia analizy cyklu życia dla UE

 • Wiemy, że dobrowolne działania korporacyjne nie zapewnią wielkoskalowych zmian systemowych, które są wymagane do utrzymania ocieplenia poniżej 2º Celsjusza. Potrzebujemy liderów na całym świecie, którzy będą wspierać ustawy wycofujące paliwa kopalne i napędzające szybkie zwiększenie zasobów energii odnawialnej. Jedynie szeroko zakrojony ruch społeczny wytworzy trwały nacisk na światowych liderów, który może doprowadzić do przyszłości bez węgla. Dlatego jesteśmy mocno zaangażowani w budowaniu rosnącego międzynarodowego ruchu klimatycznego. Razem możemy pokazać światowym liderom, że nadszedł czas na podjęcie działań.

 • Zachęcamy naszych fanów, konsumentów i obywateli do dołączenia do globalnego ruchu klimatycznego. Jeśli chcemy uniknąć katastrofalnych zmian klimatycznych, musimy stworzyć rozległy i zróżnicowany ruch obywateli, którzy są gotowi podjąć bezpośrednie działania w ochronie naszej planety. Będziemy zachęcać naszych fanów do dołączenia do Avaaz – jednej z wielu grup, które tworzą globalny ruch.

  Avaaz będzie angażować naszych fanów i zachęcać ich do podjęcia działań wtedy, kiedy mogą mieć one największy efekt. Chcemy zapewnić proste sposoby, dzięki którym nasi fani będą mogli podjąć działania dotyczące problemu, na którym im zależy.

 • 2015 jest znaczącym rokiem.  Światowi liderzy wyznaczyli termin na sfinalizowanie porozumienia międzynarodowego, które będzie wymagać od wszystkich krajów obniżenia emisji gazów cieplarnianych w celu utrzymania ocieplenia poniżej 2º Celsjusza.  Mówiąc wprost, rok 2015 skieruje świat na drogę w kierunku długotrwale stabilnego klimatu lub da nam przyszłość niekontrolowanych zmian klimatycznych.  Uważamy, że pierwszy wariant brzmi znacznie lepiej.

 • Zrobimy to. Nasz ślad węglowy na wyprodukowaną pintę lodów to około 1 kg lub mniej więcej 136 000 ton gazów cieplarnianych rocznie. Zobacz naszą analizę cyklu życia tutaj.

 • Tak, firma Ben & Jerry's jest oddana obniżeniu swojej całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Uważamy, że korporacje powinny stawiać sobie ambitne cele, które są zakorzenione w nauce. Firma Ben & Jerry's działa na rzecz rozerwania łańcucha łączącego rozwój naszego biznesu z przyrostem emisji gazów cieplarnianych. Chcemy zredukować naszą łączną emisję gazów cieplarnianych o 80% do roku 2050, mimo ambitnego planu rozwijania naszego biznesu. Pomiędzy dniem dzisiejszym a rokiem 2020 zobowiązaliśmy się do obniżenia intensywności emisji na jednostkę produkcyjną o 15%.

 • Ponad połowa emisji dwutlenku węgla naszej firmy pochodzi z produkcji składników – głównie mleka. Emisje z gospodarstw hodowlanych stanowią 42% emisji całkowitego cyklu życia naszej firmy, więc aby poczynić realne postępy przy obniżaniu naszego śladu węglowego, musimy działać wspólnie z naszymi rodzinnymi hodowcami krów mlecznych – poprawić zarządzanie obornikiem, obniżyć emisje jelitowe stada i przestawić się na lepsze metody uprawne, które promują zdrowie gleby i zapewniają sekwestrację dwutlenku węgla. Dodatkowo będziemy stale rozwijać wydajność w naszych zakładach produkcyjnych, naszych sieciach logistycznych i chłodzonych łańcuchach zaopatrzeniowych.

 • Transport wychodzący odpowiada za około 15% śladu naszego biznesu, więc logistyka stanowi istotny fragment naszej emisji. Jednak lody, które wysyłamy poza granice kraju, są transportowane morzem, co jest najbardziej wydajną metodą transportu towarów. Według Światowej Rady Transportu Morskiego (World Shipping Council) tona towarów może być przetransportowana statkiem z portu w Melbourne w Australii do portu Long Beach w Kalifornii (dystans 12 770 kilometrów lub 7935 mil) przy emisji CO2 niższej, niż gdy transportuje się ten sam ładunek ciężarówką w USA z Dallas do Long Beach (dystans 2307 kilometrów lub 1442 mil). Dowiedz się więcej na ten temat.

  Abyśmy mogli dokonać znacznej redukcji dotyczącej mniej więcej 15% naszego śladu węglowego związanego z transportem, musimy zwiększyć wydajność flot ciężarówek z chłodziarkami, które przewożą nasze produkty w obrębie kraju.

 • Tak, jesteśmy firmą z branży mlecznej i jesteśmy dumni z naszych związków z hodowlami rodzinnymi, które dostarczają nam całe nasze mleko i śmietanę. Jednak rolnictwo odpowiada za 15–20% globalnej emisji gazów cieplarnianych – przed nami wiele pracy przy obniżaniu emisji z gospodarstw. Dlatego analizujemy nasz program Caring Dairy w celu zbadania możliwości, jak rozwój modelu emisji gazów cieplarnianych dla naszych gospodarstw, który umożliwi nam zmierzenie realnej redukcji w śladzie węglowym naszych farm. Rozpoczęliśmy także inwestowanie w technologie, takie jak separatory obornika i biofermentory dla gospodarstw z naszego łańcucha zaopatrzeniowego, aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych i jednocześnie zapewnić korzyści dla hodowców.

 • Jesteśmy wielkimi fanami naszej planety i zawsze monitorujemy wpływ, który wywieramy na środowisko. Wszystkie nasze opakowania są wykonane z kartonu certyfikowanego przez Forest Stewardship Council (FSC). Z uwagi na kwestie higieny, musimy powlekać nasz karton FSC, w związku z czym nasze opakowania nie są powszechnie poddawane recyklingowi. Jest to element, który chcemy poprawić i mamy nadzieję, że w przyszłym roku poczynimy postępy w tym zakresie.

 • Aby utrzymać globalną średnią temperaturę poniżej 2º C, w firmie Ben & Jerry’s stosujemy poniższe zasady.

  • Dbamy o to, aby 2/3 opłacalnych obecnie rezerw paliw kopalnych pozostało w ziemi
  • Całkowicie wycofamy wszystkie emisje z paliw kopalnych, gdy tylko będzie to możliwe, ale nie później niż do roku 2050
  • Nie dokonujemy nowych inwestycji w infrastrukturę związaną z paliwami kopalnymi
  • Staramy się o zaangażowanie wszystkich krajów w wycofywanie się z emisji paliw kopalnych, gdzie działania poszczególnych krajów powinny zależeć od ich powszechnych, ale zróżnicowanych zakresów odpowiedzialności i możliwości
  • Zabiegamy o przestawienie globalnej gospodarki na energię w 100% odnawialną, przy jednoczesnym zapewnieniu zrównoważonego dostępu do energii dla wszystkich do roku 2050
  • Zabiegamy o nałożenie opłat, opartych na danych naukowych, za zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla, co ograniczy ocieplenie do 2º Celsjusza.
  • Staramy się o stworzenie globalnych ram, dzięki którym rozwinięte gospodarki pomagają finansować przestawianie się na niską emisję i zrównoważony rozwój w krajach rozwijających się z półkuli południowej

   

Back To Top