Skip to main content

If It's Melted It's Ruined
Globe outline Sun blazing

Globalne ocieplenie. Zmiany klimatyczne. Sprawiedliwość klimatyczna.
Co to wszystko oznacza?

Żyjemy na świecie, w którym efekty zmian klimatycznych są coraz bardziej realne. Topniejące pokrywy lodowe i szalejące pożary lasów sprawiają, że nie można już zaprzeczyć, że zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla z winy człowieka wpływa na naszą delikatną planetę. Dowody naukowe nie pozostawiają wątpliwości: globalne ocieplenie jest faktem i już wpływa na ludzi na całym świecie. Pytanie brzmi: “Co w związku z tym robimy?”

Dowiedz się więcej 

Skutki dla naszej planety i jej mieszkańców:

Z każdym mijającym rokiem widzimy zmieniające się schematy opadów, w tym bardziej intensywne deszcze na całym świecie, dramatyczne zmiany w obszarze arktycznym, zmiany w rolniczych porach zasiewów oraz podwyższające się poziomy mórz i zakwaszenie oceanów. Niektóre z tych zmian w naszym klimacie będą miały dramatyczne konsekwencje ekologiczne i społeczne. Okrutna ironia zmian klimatycznych polega na tym, że ludzie z rejonów rozwijających się, którym najtrudniej jest dostosować się do zmian klimatycznych, zapłacą najwyższą cenę za 200 lat uprzemysłowienia i zanieczyszczeń pochodzących z rejonów rozwiniętych. W istocie jest to problem sprawiedliwości klimatycznej.

 

Rozwiązania:

Jest to bardziej pilne, niż było dotychczas, aby podjąć kroki w kierunku znacznego obniżenia globalnej emisji gazów cieplarnianych – oraz zrobienia tego w sposób, który umożliwi równy podział ciężaru i ryzyka zmian klimatycznych między wszystkie kraje na świecie. Ostatecznie musimy przerwać związek między wzrostem ekonomicznym i rozwojem a wydobyciem i wyczerpywaniem się surowców naturalnych.

Nie ma szybkiego sposobu rozwiązania problemu zmian klimatycznych, ale wiemy, co musimy zrobić. Musimy:

  • Zrezygnować z paliw kopalnych
  • Zwiększyć zasoby odnawialnych źródeł energii
  • Nałożyć kary za zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla
  • Pracować z krajami rozwijającymi się przy inwestowaniu w odnawialną energię

Dowiedz się więcej:

Co to oznacza dla firmy Ben & Jerry’s?

Firma Ben & Jerry’s ma długą historię walki o sprawiedliwość klimatyczną i znajdowania nowych sposobów na obniżanie wpływu naszego biznesu na środowisko. W roku 2002 uruchomiliśmy program kompensacji emisji dwutlenku węgla dla naszych zakładów produkcyjnych w stanie Vermont. W roku 2007 zainicjowaliśmy pierwszą kampanię zwracającą uwagę na problem globalnego ocieplenia wspólnie z grupą Dave Matthews Band. Inwestowaliśmy wcześnie i często w wydajność naszych zakładów produkcyjnych, łańcucha zaopatrzeniowego i sklepów z lodami, aby poprawić energooszczędność i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Dowiedz się więcej 

Działalność niemal wszystkich przedsiębiorstw wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. W firmie Ben & Jerry’s nie jest inaczej.&Polegamy na rolnictwie przy pozyskiwaniu naszych głównych składników, w szczególności mleka, oraz na produkcji przy wytwarzaniu naszych produktów, ciężarówkach przy transporcie naszych gotowych wyrobów oraz na zamrażarkach do przechowywania naszych lodów w odpowiedniej temperaturze. Zdajemy sobie sprawę z naszego wpływu na środowisko i pracujemy, aby go zmniejszyć. Pracujemy z naszymi hodowcami nad obniżeniem emisji metanu z gospodarstw, kierujemy się w stronę czystszych, bardziej zielonych zamrażarek w Stanach Zjednoczonych i zbudowaliśmy Chunkinator w naszej fabryce w Holandii, który pomaga zasilać fabrykę dzięki produktom ubocznym z produkcji lodów.  Wiemy też, że to, czego dokonaliśmy, nie wystarczy i musimy zrobić więcej. Czynimy postępy i corocznie informujemy o nich w naszym raporcie  Social and Environmental Assessment (SEAR) Report. Dowiedz się więcej o krokach, które podejmujemy w celu obniżenia naszego wpływu na środowisko oraz o naszym planie uzyskania w 100% czystej energii we wszystkich naszych placówkach w USA do roku 2020.

Dołącz do ruchu The Climate Movement!

Jeśli się roztopi, będzie za późno. Jest to prawdziwe zarówno dla lodów, jak i dla planety.

Po części dzięki ponad 3,5 milionom obywateli na całym świecie, którzy podpisali petycję Avaaz, przekonującą światowych liderów do zajęcia się problemem zmian klimatycznych na klimatycznym szczycie ONZ (COP21), przełomowe Porozumienie Paryskie zostało podpisane przez 196 krajów oddanych utrzymaniu globalnego ocieplenia poniżej poziom 1,5 stopnia Celsjusza.

Teraz zaczyna się prawdziwa praca Nadszedł czas na wywarcie presji na naszych światowych liderów, aby poczynili kroki w kierunku szybkiego przejścia na w 100% czystą energię i sprostali ambitnym celom, które poprowadzą nas w kierunku zieleńszej, czystszej przyszłości. Dołącz swój głos do milionów domagających się działań w sprawie klimatu i podpisz dzisiaj petycję!

 

Podpisz petycję teraz!

 
 
Często zadawane pytania (FAQ)
Back To Top